skip to Main Content

Açık alanlarda köpekleri bekleyen tehlikeler

Yapraklar sonbaharda düşmeye başladığında, yapraklar ile beraber biraz fındık veya kestanede bulabilirsiniz. Bunlar birçok köpekte oyun içgüdüsünü uyandırabilir. Ancak görünüşte zararsız görünen meyveler köpeklerde hayatı tehdit eden zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle pet sahipleri, yürüyüşe çıkarken hayvanın neyle oynadığına yakından bakmalıdır.

Zehirlenmelerde uyarı sinyalleri olarak sendeleme ve kusma meydana gelebilir.

Kısa bir süre sonra hayvanlarda tipik zehirlenme belirtileri görülebilir: sendeleme, kusma, uyuşukluk bunlar daha zararsız sonuçlar arasındadır. Daha yüksek miktarda zehirin meydana getirdiği çarpıntıya, yüksek solunum hızına ve epileptik nöbet gibi kramplara yol açabilir.
Köpek dokunulduğunda genellikle panik içinde tepki verir. Artan tükürük de bir gösterge olabilir. Köpek ilgisiz davranırsa veya halsizlik gösterirse, sahipleri acil olarak veteriner kliniğine gitmelidir. Bu ilk zehirlenme belirtilerini göstermesi durumunda da geçerlidir. Gecikmeler ölümle sonuçlanabilir. Bunu en baştan engellemek için; açık alanlarda alternatif fırlatma oyuncakları ile köpeklerin oynatılması tavsiye edilir.

Açık alanlarda köpekleri bekleyen tehlikeler

Ormanda dikkatli edilmesi gerekenler:

kopekleri bekleyen tehlikeler

Aşağıdaki bitkiler yaşamı tehdit edebilir:

– Örneğin yeşil ceviz kabukları genellikle zehirli küfler içerir. Köpeğin Sinir sistemine saldırabilirler ve hayvan için ölümcül olabilirler. Özellikle bazı maddeler (küf vs) çıplak gözle görülemez. Dört ayaklı dostlarımız için tek bir ceviz çiğnemek ölümcül olabilir.

– Kestane köpekler için tehlikelidir: Çok fazla yutulduğunda, hayvanın boyutuna bağlı olarak bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Köpek o durumda her yemek yediğinde kusabilir; ancak daha da kötüsü, tıkanıklıktan etkilenen bağırsak duvarı alanının artık kanla beslenememesi ve ölmesidir. O zaman köpeğinizi ancak bir operasyon kurtarabilir.

dışarıda kopekleri bekleyen tehlikeler

ormanda kopekleri bekleyen tehlikeler

şehirde kopekleri bekleyen tehlikeler

Back To Top