skip to Main Content

Pire Kontrolü ve Pire Alerjisi

Pire Alerjesi ve pire kontrolü : Özellikle yaz aylarında kedi ve köpeklerin maruz kaldığı pire ve pire yumurtaları Veteriner Hekimlik’te önemli bir yere sahiptir. Pireler konakçı olarak vücut sıcaklığı daha yüksek olan insanlar yerine kedi ve köpekleri tercih ederler.

Kedi ve köpeklerin vücuduna gelen pireler kan emerek beslendiği için zorunlu olarak hayvanlara muhtaçtırlar. Hayvanların uzun tüylü olmalarından dolayı kolay bir şekilde kamufle olarak çok dikkat çekmeyebilirler. Ancak kedi ve köpeklerin ayaklarıyla sürekli vücutlarını kaşımaları bunun bir habercisi olabilir. Ayrıca düzenli tüy bakımı ve tarama pire kontrolü için hayvan sahiplerine pireleri tespit etme açısından yardımcı olabilir.

kedi piresi
Kedi Piresi
kedi piresi duşu
Pire Kontrolü

Ne Zaman Bir Veteriner hekime Başvurmalıyım.

Böyle bir durumda hızlı bir şekilde Veteriner Hekim’e giderek gerekli pire damlası veya ağız yoluyla alınan dış parazit ilaçları ile 24 saat içerisinde pire enfestasyonundan kurtulmak mümkündür.
Rutin olarak yaz aylarında maksimum 2-3 ayda bir pire damlası yapılması çok önemlidir.
Hasta sahiplerimizin en çok yanılgıya düştüğü bir husus da pireleri hayvanların üzerinde öldürmektir.

Bu şekilde kedi ve köpeklerin vücuduna yerleşen pireleri öldürmek kesin bir çözüm olmayacaktır. Çünkü hayvanın üzerinde görülen pireler erişkin pirelerdir, aksine gözle görünmeyecek şekilde olanlar ise pire yumurtalarıdır. Yani her bir yetişkin pire; hızlı bir şekilde çoğalma yeteneği göstererek kıl köklerine pire yumurtası bırakmaktadır. Sonuç olarak sistematik bir şekilde vücut üzerinde etkinliği devam etmektedir. Bu yüzden mutlaka Veteriner Kliniklerinde satılan profesyonel pire damlalarını kullanmak sorunu kökten çözmeye yardımcı olacaktır.
Pire alerjisi ise pire tükürüğünde bulunan antijenlere karşı gelişmektedir. Kedi ve köpeklerde deri üzerinde kızarıklık, kabuklanma ve pürüzlü lezyonlar halinde yayılım göstermektedirler.

kedi pire banyosu
Pire Banyosu
pire alerjisi kontrolu
Pire ilaçlı banyosu

Kedi Pireleri

Ayrıca pire kedilerde sadece kan emerek zarar vermez. Bazı hastalıkları da kan yoluyla bulaştırabilir. Özellikle bazı tenya türlerinin kedilerde olmasında pireler arakonakçılık yapabilirler. Kedinizin dışkısında pirinç tanesi gibi yassı, uzayıp kısalan beyazımsı kurtçuklar gördüğünüzde kedinizde pire de olduğuna emin olabilirsiniz. Kediler pirede bulunan bu tenya yumurtalarını çok büyük bir ustalıkla dişleri ile tüylerinin arasında yakalayıp yuttukları pirelerden alırlar. Bu durumda da pire için uygun ilaçları kullanırken tenya lar içinde yine Veteriner Hekiminizin tavsiye ettiği enjeksiyon veya tablet vb ilaçlarla tedavi yaptırmanız gerekir.

pire alerjisi kontrolü

Yaşam Süreci

Erişki olan pireler konakçı olduğu kedi veya köpeklerde çiftleşir ve 24 saat içerisinde dişiler 50 yumurta atabilirler. Pire yumurtaları hayvan üzerinden düşerek çevreye dağılır ve açılırlar.
Larvalar karanlık ve loş ortamlarda gelişme gösterdiğinden dolayı halı, döşemeler ve mobilyaların altlarını büyümü ortamı olarak kullanırlar.
Yabani hayattan ve sokak kedilerinden alınan pire yumurtaları barakalar ve kapalı alanlar gibi nemli, korunaklı alanlarda hayatta kalabilirler.
Larvalar pupaya dönüşür; koza yaşama sürecini uzatır. Erişkin pireler çevresel koşullar ve konakçı ulaşılabilirliği uygun olduğunda pupadan çıkarlar.
Total pire yükünün %5’inden daha azını erişkin pireler oluşturur. Canlı pire kitlesinin çoğunluğu evde ve ev çevresindeki gölgeli ve nemli alanlarda olgunlaşmamış pire yumurtaları halinde bulunur.

Bütün bu sorunlardan kurtulmak ve olmasını engellemek için :

Bu sıkıntılı parazit olaylarından bahsettiğimizde kedi sahipleri panikler ve çok endişe duyarlar, ama korkacak bir durum yok.
Öncelikle kedi bulunan bir evde insana pire geçmez.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kediniz için Veteriner Hekiminizin vereceği veya tavsiye edeceği uygun ense damlası veya spray ilaçlarla uygun dozlarda 1,5- 2 ay ara ile kedimizin ilaçlanmasıdır.

Kedilerde Pire Kontrolü

Pireler görece olarak erişkin evrelerinde kolayca görülebildiklerinden dolayı görülmeleri pirelenme belirtisi olabilir. Kedi ve köpeklerdeki bazı yaygın pirelenme belirtileri, hayvanın derisinde “dışkı-pislik” olması, vücudun daha kıllı yerlerinde pirelerin görülmesi ve deride aşırı tırmalanma, yalama veya ısırma olması ve kıl dökülmesidir.

Kedilerde Pire Alerjisi

Pire Alerjisi olan bir kedinin bağışıklık sistemi bazı maddelere karşı aşırı duyarlı hale gelir ve onları tehlikeli olarak tanımlamaya başlar. Bu maddeler veya alerjenler çoğu ortamda yaygın ve çoğu hayvan için zararsız olsa da, alerjisi olan bir kedinin bunlara tepkisi aşırı olacaktır. Vücudu bu maddelerden kurtulmaya çalışırken, çeşitli belirtiler gösterebilir

Köpeklerde Pire Kontrolü

Pire Köntrolü ve Kene : Köpeğinizin uzun ve sıcak tüyleri pire ve kenelerin yaşamları için çok ideal ortamlardır. Bu parazitler köpek ve kedinizin kanı ile beslenip onlarda kan kaybına sebep olurken aynı zamanda deride meydana getireceği alerjik reaksiyonlardan, kan ve iç parazitlere kadar birçok sağlık problemine sebep olurlar.

Köpeklerde Pire Alerjisi

Pire alerjisi her yaştan köpekte ortaya çıkabilse de daha çok genç köpekleri etkiliyor. 1-5 yaş arasındaki köpeklerde pire alerjisi ile karşılaşılma riski diğerlerinden daha yüksek. Köpeklerde pire alerjisine pirelerin köpeklerin kanını emmek için hortumlarını derilerine batırdığı esnada salgıladıkları salyanın içinde bulunan alerjenler neden oluyor.

Kedilerde Pire Banyosu

“Ctenocephalides felis” olarak bilinen kedi pireleri insanlara da bulaşır. Kediler dışında köpekler, tavşanlar ve gelinciklerde bulunan pireler, deri iritasyonu, kaşınmaya ve alerjik reaksiyona sebep olur. Bu nedenle kedinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Pireler kedi derisi üzerinde küçük siyah benekler şeklinde olurlar ve deri ıslandığında kırmızı renge dönüşürler. Genellikle boyun, kuyruk, kulak gibi tüylerin kalın olduğu bölgelerde toplanırlar.

Köpeklerde Pire Banyosu

Pireler ve bitler ile savaşmaya başlamadan önce bu minik yaratıkların yaşam döngülerini yakından tanımanız gerekiyor. Pireler, aşağıdaki dört yaşam döngü aşamasından geçer:
Yumurta, Lavra, Koza (Pupa), Yetişkinlik dönemi, Yetişkinlik dönemine erişmiş pireler köpeğiniz gibi hayvanlar üzerinde yaşayarak yumurtalarını tüylerinin içine bırakır.

Acil veteriner Vizyonumuz

Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Acil veteriner Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Acil Veteriner Hizmetlerimiz

Mikrochip Uygulama

2022 yılı itibarı ile Tarım Bakanlığı ‘nın tebliğine göre evcil hayvanların mikrocip takılarak veteriner kliniklerinde veri tabanına kayıt işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Tıraş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır.

Nöbetçi Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Aşı

Aşı uygulamalarından önce evcil hayvanınızın mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekir.

Back To Top