skip to Main Content
kedi ve kopek pasaportu mikrocip

Evcil hayvan yurt dışı seyahat işlemleri

Avrupa birliği ülkeleri için hayvanların seyahat işlemleri;

  1. Yurt dışına çıkış işlemleri için öncelikle tüm aşılarının eksiksiz olarak yapıldığına emin olun. Bunun için de evcil hayvanınızın bir pet pasaportu olmalıdır. Pet pasaportu, dostunuza uygulanan tüm işlemleri gösteren “aşı karnesi” demektir.
  2. Mikroçip uygulaması mutlaka yapılması gereklidir. Daha sonra kuduz aşısı yapılır ve devamında 30 gün bekledikten sonra kan numunesi alınarak kuduz titrasyon testi yapılası için Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’ne bir veteriner kliniği aracılığıyla gönderilir. 10 gün içinde raporunuz veteriner kliniğine ulaşmış olacaktır.
  3. Kan numunesinin alındığı tarihten itibaren 3 ay beklenir. Üç ayın dolduğu gün ya da sonrasında elinizdeki belgeler (test sonucu ve pasaport) ve minik dostunuzla İl veya İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek veteriner sağlık sertifikası düzenlenir.
    Bu işlemler tamamlandıktan sonra dostunuz sizinle seyahat etmeye hazır olacaktır. Seyahat şartlarını ilgili seyahat firmasıyla görüşmeniz gerekmektedir.
    (Kuduz serolojik test raporu düzenli aşılamaya devam edildiği sürece ilgili pet hayvanının yaşamı boyunca geçerli olup, tekrarlanmasına gerek bulunmamaktadır.)

Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için hayvanların seyahat işlemleri;

Yukarıdaki uygulamalar aynen yapılacaktır. Ancak 3 ay bekleme şartı yoktur. Avrupa birliğine dışındaki ülkerde prosedürler farklılık gösterebilir. Seyahat için ilgili konsolosluklarla görüşmenizde fayda vardır.

Back To Top