skip to Main Content

Köpek Gençlik Hastalığı – Canine Distemper

Köpek gençlik hastalığı; köpeklerin ateş, solunum sistemi, sindirim sistemi ve nörolojik bozukluklar ile karakterize çok bulaşıcı bir hastalığıdır. Hastalık ilk olarak 1760 yılında keşfedilmiştir. Etken Paramyxovirdae ailesinin Morbilli genusunda bulunan Canine distemper virusudur. Barınaklardaki veya diğer toplu halde bulunan çok genç köpekler (2 ila 6 ay arası) yüksek risk taşır. Düzgün bir aşı koruması olmayan köpekler, bağışıklığı zayıfladığında hastalığa daha yatkın olabilir. Hastalık nadirdir olarak uygun şekilde aşılanmış köpeklerde de görülebilir.

kopeklerde genclik hastaligi tedavisi

kopeklerde genclik hastaligi

Köpek Gençlik Hastalığı – Bulaşma

Virus  solunum eksudatlarında bol miktarda bulunur ve aerosol veya damlacık yoluyla bulaşır. Plasenta yoluyla bulaşma viremi fazındaki gebelerde görülebilir. Virus enfeksiyon sonrası 60-90 güne kadar saçım olabilir.

Canine Distemper – Belirtiler

Sakız çiğneme hareketi ve epilepsi,  yarı felç, ataksi, dönme, kafa sallama, nistagmus, kısmi veya tam paraliz, konvulsiyonlar demans ve miyoklonus (kas titremesi) vakaların çoğunda görülen belirtilerdir. Ateş, üst solunum yolu bozuklukları, huzursuzluk ve iştahsızlık görülür. Öksürük ve zor nefes alma ile beraber görülen gözdeki seröz akıntı zamanla mukopurulent şekle dönüşür. Bu tablo köpeklerin “ akut solunum yolu hastalığı – kennel cough” ile karışabilir. Şiddetli vakaların bazılarında solunum sistemi bozuklukları ön plana çıkarken bazılarında gastrointestinal sistem bozuklukları ön plana çıkar

Köpekleri Geçlik Hastalığından Koruma ve Kontrol

Erken tanı, izolasyon, karantina ve aşılamalar ön planda tutulmalıdır. Virusun dış ortama dayanıksız olması avantajdır. Buna rağmen ortamın ve çevrenin dezenfeksiyonu koruma ve kontrol açısından önemlidir. Köpek gençlik hastalığından korunma amacıyla daha çok atenue canlı aşılar kullanılmaktadır. Bu aşılar sadece köpekler için geliştirilmiştir. Başka türlere uygulanmaz. Aşılamalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, maternal antikor düzeylerinin azaldığı zaman aşının yapılmasıdır. Aslında en güzel yaklaşım antikor tiresinin ölçülerek aşının yapılmasıdır. Eğer maternal antikor düzeyi bilinmiyorsa yavrular rutin olarak 6-8 haftalıkken aşılanır. Maternal antikorlar 6-8. haftadan itibaren düşmeye başlar 12-14. haftalarda tamamen düşer. Bu nedenle 6-16 hafta arasında 3 hafta ara ile 2 doz yapılır. Sonrasında yılda bir kez tekrar yapılır.

kopek genclik hastaligi canine distemper

Gençlik Hastalığı tedavisi

Destek tedavisi ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik uygulanır. Kaybolan sıvı yerine konmalıdır. Vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Bazı antiviraller denenmiş ve kısmen başarı sağlanmıştır. Ancak klinik uygulaması henüz net değildir.

Back To Top