skip to Main Content

Köpekler Terler mi?

Köpekler terler mi; fakat, insanların terleme nedenlerinden farklı olarak terlerler. Köpeğin “apocrine” ter bezleri vücuduna dağılmıştır; bunlar bakteriler aracılığı ile ayrışarak köpeğe özgü bir koku dağılır.

Bu terin ısı ayarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca köpeğin pençelerindeki “accrine ter bezleri” hayvanın bastığı yerin nemlenmesini sağlayan su çıkarır. Aksi halde sürekli sürtünen pençeleri kuruyacaktır.

Köpeğin ısı ayarına gelince, insandaki “accrine salgı bezleri” vücuda dağılmış olup serinlemeyi temin ederken, köpeğin üzerindeki tüyler, gelen ısıyı bir kapan gibi tutar ve derisiyle fazla temas ettirmez. Aşırı ısı hayvanın pençelerinden çıkan terle ısıyı ayarlar. Hayvanların solunum sistemleri bunların ısı ayarlarını sağlayabilir. Köpeklerin sıcaklarda soluması, dilini çıkarıp bunu yapması örnektir.

Bazı ırklar sıcağa karşı daha duyarlı

Köpeklerin vücut ısılarını düşürmek için kullandıkları yöntem hızlı şekilde nefes alıp vermek olduğu için nefes almakta güçlük çekmeye yatkın ırkları sıcak havalarda çok fazla dışarıya çıkarmamak ve çıkarıldığında da çok fazla aktivite yapmasına izin vermemek gerekir. Pug, pekines, bulldog gibi genetik olarak nefes sorunlarına yatkın köpek ırkları vücut ısılarını düzenlemekte zorlandıkları için güneş çarpması yaşama riskleri daha yüksektir. Bu nedenle Veteriner Hekim’ler olarak ortak tavsiyemiz bu ırk köpekleri yaz aylarında hele de öğlen saatlerinde sokağa çıkarmamaya özen göstermeniz onlar adına daha faydalı olacaktır.

Köpek Fizyolojik olarak terlermi?

Site Notu: Merak edilen bilgilendirme notlarını kısaca özet olarak hayvan dostu hekimlerimizden sitemizde sık sık yer vereceğiz. Eğer sizlerinde benzer yazılarınız varsa bizimle paylaşabilirsiniz bizimle irtibata geçiniz.

kopek terlermi

Vizyonumuz Vetev

Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Veteriner Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Vetev Hizmetlerimiz

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Aşı/Mikrochip Uygulama

Aşı uygulamalarından önce evcil hayvanınızın mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Traş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır.

Nöbetçi Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Back To Top