skip to Main Content

Ev Hayvanları Fizyolojik Bilgiler

Bu tür kısa ve öz bilgileri siz hayvan sever insanlara sıkca sitemizde yer vereceğiz Ev Hayvanları Fizyolojik Bilgileri gibi. Vereceğimiz bilgiler eğitimli ve deneyimli veteriner hekimlerimizden gelmektedir. Sevimli dostlarımızın sağlıkları ile ilgili her türlü bilgilendirme münkün olduğunca ulaşmanızı sağlayacağız.

Köpeklere Ait Fizyolojik Bilgiler

Köpeğin dişleri incelendiğinde yavruların diş sayısı ile yetişkin köpeklerin diş sayılarının farklı olduğu görülmektedir Köpeklere Ait Fizyolojik Bilgiler de diğer hayvanlara göre farklıdır. Yavru köpeklerde süt dişi olarak adlandırılan dişlerin sayısı 28 adettir ve bu dişlerin tamamı yavruların 8 haftalık yaşa ulaşmaları ile birlikte görülebilir hale gelmektedir.

Rektal ısı : 37.5-39.2 °C +- 0.5 °C
Kalp atımı : 70-120 dak
Solunum sayısı : 15-30 dak
İdrar miktarı : 20-100 ml/kg
Gebelik süresi : 58-72 gün
Ergenlik yaşı : Küçük ırklar 6-10 ay , Büyük ırklar 18-20 ay
Uygun gebe kalma zamanı : Kızgınlığın 9-13. Günleri
Kızgınlık Dönemi (Östrus) : Genelde yılda 2 defa, yaklaşık 21 gün

Yetişkin köpeklerde ise toplam 42 adet diş bulunmaktadır. Genel olarak 4 aylık yaşa ulaşmış köpeklerde 42 adet dişin tamamı görülebilir hale gelmektedir. Bunlardan 20 adeti üst çenede ve 22 adeti de alt çenede bulunmaktadır.

Kedilere Ait Fizyolojik Bilgiler

Rektal ısı : 37.8-39.5 °C +- 0.5 °C
Kalp atımı : 120-140 dak
Solunum sayısı : 20-30 dak
İdrar miktarı : 10-20 ml/kg
Gebelik süresi : 58-70 gün
Ergenlik yaşı : Genelde 5-12 ay
Uygun gebe kalma zamanı : Kızgınlığın 12-20. Günleri
Kızgınlık Dönemi (Östrus) : Mevsimsel kızgınlığı her 6 ayda bir; istisnalar hariç
Siyam kedileri; yaklaşık 8-15 gün

Kedinin üst çenesinde 16 alt çenesinde 14 diş bulunur. Toplam sayısı 24 olan sütdişleri yaklaşık beşinci ayda yerini kalıcı dişlere bırakır Kedilere Ait Fizyolojik Bilgiler de diğer hayvanlara göre farklıdır. Öbür kediler gibi ağızları yalnız dikey yönde hareket ederek besinleri tutmaya kesmeye ve parçalamaya fırçaya benzeyen dilleri sıvıları içebilmeye ve fırçalanarak temizlenmeye yarar.

Acil veteriner Vizyonumuz

Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Acil veteriner Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Acil Veteriner Hizmetlerimiz

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Aşı/Mikrochip Uygulama

Aşı uygulamalarından önce evcil hayvanınızın mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Tıraş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır.

Nöbetçi Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Back To Top