skip to Main Content

Feline Calicivirus (FCV) – Kedi Calicivirus Enfeksiyonu

Feline Calicivirus ailesinden küçük, zarfsız, tek zincirli bir RNA virüsüdür (Kedi Calicivirus Enfeksiyonu). Genellikle kedilerin üst solunum yollarında enfeksiyona neden olur.

Calicivirus Enfeksiyonu Bulaşma

6 haftalıktan yukarı kedilerde görülür. Ancak her yaş gurubu etkilenebilir. Oküler, nazal ve oral sekresyonlara veya kontamine materyallere direkt temas sonucu bulaşır. Kan, idrar ve dışkıda da infekte kedilerde virus tespit edilmiştir. Akut infekte kediler 2-3 hafta kadar virusu saçarlar. Bir çok kedi enfeksiyon sonrası 30 gün boyunca saçıma devam eder, çok nadir vakalarda bir kaç yıldan ömür boyu saçıma kadar sürede devam edebilir. Aerosal yolla bulaşma son yıllarda tepit edildi. Virus 1 ay kadar dışarda canlı kalabilir. Soğuk koşullarda bu süre uzayabilir.Virüs insanlarda bir enfeksiyon oluşturmaz ancak; İnsanlar ve hekimler bulaştırmada önemli rol oynar. Bir çalışmada, salgınının yayılmasında bakıcıların ellerinin birincil rolü rapor edilmiştir.

feline calicivirus kedi

feline calicivirus Kedi

Risk faktörleri

Kedilerin aşılanmamış olması ve uygun aşılanmama Çoklu kedi ortamları ; bu ortamlarda temizliğin ve havalandırmanın iyi yapılmaması Dünyada yaygın bir enfeksiyodur. Hastalığın görülme sıklığı çoklu kedi ortamlarında %50-90 arası,ev kedilerinde %10 kadardır.

Belirtiler

Burun tıkanıklığı, akıntı, rinitis, trakeitis, bronşitis, Pnömoniye bağlı solunum güçlüğü Konjuktivitis Ağız ve dilde vezikül ve ülserler Gingivitis Stomatit Ateş Durgunluk İştahsızlık Eklem rahatsızlıkları, artrit ve topallık.

Teşhis Prosedürleri

hemogram (tam kan sayımı), toraks radyografisi, kan gazı analizi, serum biyokimyası, eklem sıvısı kültürü-analizi.

kedi feline falicivirus fcv tedavi

Kedilerde Feline Calicivirus Tedavi Şekli

-Spesifik tedavisi yoktur.
-Burun ve göz temizlenir ve göz antiseptiklerle silinir, göze antibiyotikli damla veya merhem sürülür
-Solunum güçlüğünde oksijen verilir
-Sekonder infeksiyonlar için antibiyotik uygulanır
-Dehidrasyon ve iştahsızlıkta sıvı tedavisi yapılır
-İmmunmodülatörler kullanılabilir
-Stres azaltılır
-Kalabalık ortamda barındırılmaz

kedi feline calicivirus

feline calicivirus Teşhis

feline calicivirus

Mikrochip Uygulama

2022 yılı itibarı ile Tarım Bakanlığı ‘nın tebliğine göre evcil hayvanların mikrocip takılarak veteriner kliniklerinde veri tabanına kayıt işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

kopeklerde genclik hastaligi tedavisi

Köpek Gençlik Hastalığı

Canine Distemper; köpeklerin ateş, solunum sistemi, sindirim sistemi ve nörolojik bozukluklar ile karakterize çok bulaşıcı bir hastalığıdır. Hastalık ilk olarak 1760 yılında keşfedilmiştir. Etken Paramyxovirdae ailesinin Morbilli genusunda bulunan Canine distemper virusudur.

toxoplasma gondi

Toksoplazma Enfeksiyonu

Hastalığın etkeni Toxoplazma gondii ismiyle bilinen neredeyse tüm memeli canlıları enfekte eden zorunlu bir hücre içi parazitidir. Kediler asol konakçı grubunda yer almakla birlikte diğer tüm sıcak kanlı hayvanlar ara konakçılarıdır.

kedi piresi

Pire Kontrolü ve Pire Alerjisi

Alerji ve pire kontrolü : Özellikle yaz aylarında kedi ve köpeklerin maruz kaldığı pire ve pire yumurtaları Veteriner Hekimlik’te önemli bir yere sahiptir. Pireler konakçı olarak vücut sıcaklığı daha yüksek olan insanlar yerine kedi ve köpekleri tercih ederler.

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Kedi ve Köpeklerde tıraş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır. Tüm Uygulamalar veteriner hekim tarafından yapılmaktadır.

Acil Nöbetçi Veteriner

Bayramlar Tatiller dahil İstanbul da tüm günler acil nöbetçi veteriner hizmeti veriyoruz. ( Ataköy, Bahçeşehir, Bahçelievler, Şişli, Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy Acil Veteriner Kliniği )

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Köpek ve Kedi Aşı Uygulamaları

Köpek ve kedilerde aşı uygulamalarından önce mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekmektedir. Kliniğiizde bunlara çok dikkat edilmektedir.

7/24 Acil Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

İstanbul Veteriner

İstanbul da 7 gün 24 saat nöbetçi istanbul veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. En Hızlı (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Back To Top