skip to Main Content

Toksoplazma Enfeksiyonu

Hastalığın etkeni Toxoplazma gondii ismiyle bilinen neredeyse tüm memeli canlıları enfekte eden zorunlu bir hücre içi parazitidir. Kediler asol konakçı grubunda yer almakla birlikte diğer tüm sıcak kanlı hayvanlar ara konakçılarıdır.
Klinik bulgu olarak özellikle kedilerde en çok gözde sorun yaratmaktadır. Hastalıktan etkilenen kedilerin yaklaşık %80’inde en fazla uveitis olmak üzere göz içi yangı bulguları vardır.
Kedilerin yaklaşık %30’u ve insanların %50’ye yakını Toxoplazma gondii yönünden serolojik olarak pazitiftir. Çoğu hayvan semptom göstermemektedir.

insanlarda toksoplazma enfeksiyonu
Köpeklerde Toksoplazma Enfeksiyonu
kedilerde toksoplazma enfeksiyonu
Kedilerde Toksoplazma Enfeksiyonu

Toksoplazma Bulguları

Toksoplazma enfeksiyonu kedilerde köpeklere nazaran daha fazla rastlanmaktadır. Özellikle de erkek kedilerin daha fazla yatkınlığı bulunmaktadır.
Hastalık bulgularında ise iştahsızlık, halsizlik ve deprosyon , kilo kaybı, vücut ısısının yükselmesi, görme bozuklukları, ışığa karşı hassasiyet, solunum güçlüğü, nörolojik semptomlar, nöbetler, titremeler ve kasılmalar, sindirim sisteminde; kusma, ishal, karın ağrısı ve sarılık görülmektedir.

Zoonoz bir hastalık Toksoplazma Enfeksiyonu

Hastalığın tedavisinde genellikle ayakta tedavi önerilmektedir. Yani klinikve kafes ortamında yatış yerine getir-götür şeklindeki tedavide hastanın stresi minimum düzeyde olacağından tedavinin başarı oranını arttırmaktadır.
Toksoplazma enfeksiyonu kedilerde köpeklere nazaran daha fazla rastlanmaktadır. Özellikle de erkek kedilerin daha fazla yatkınlığı bulunmaktadır.
Buna karşılık beslenme yetersizliği ve sıvı kaybı durumlarında yatışlı olarak tedavi önerilmektedir.
Aynı zamanda sinirsel belirtiler gösteren hasta kedilerin özellikle kafeste muhafaza edilmesi gerekmektedir.

kopeklerde toksoplazma enfeksiyonu
Toksoplazma Enfeksiyonu

Toksoplazma enfeksiyonunu önemli hale getiren bir diğer husus ise Zoonoz bir hastalık olmasından dolayı insandan hayvana, hayvandan insana bulaşmasıdır. En büyük tehlike hamile kadınlarda düşüğe sebebiyet verme ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerin enfeksiyonudur.
Toksoplazma yumurtalarının bulaşıcı olması için sporlanması gerekmektedir. Sporlanmamış yumurtalar dışkıyla dışarı saçılır ve sporlanması için en az 24 saat gerekmektedir.

Toksoplazma enfeksiyonu korunma tedbirleri

Kediler; pozitif bir antikor titresine sahip sağlıklı hayvanlar, insanlar için çok az tehlike oluşturmaktadır. Antikor titresi olmayan , enfekte olma riski daha fazla olan hayvan , dışkıda parazit yumurtası dökerek insanlar için bir risk teşkil eder.
Parazit yumurtaları veya doku kistlerinden temastan kaçınılmalı, çiğ et tüketilmemeli, çiğ etleri hazırladıktan sonra el hijyenine ve işlem yapılan yüzeylerin temizliğine dikkat edilmelidir. Hatta kaynağı güvenilir olmayan içme sularının kaynatılması gerekmektedir. Dış ortamdaki kum havuzlarını kedilerin dışkılamasını önlemek amacıyla kapalı tutmak gerekmektedir. Bahçede toprak ile çalışma yapılırken mutlaka eldiven giyilmesi gerekir; parazit yumurtalarının toprak kontaminasyonu temasından kaçınmak için yemekten önce ellerimizi ve sebzelerimizi yıkamalıyız.
Evcil hayvanımızın kum kabını günlük olarak boşaltıp, kum kabını kaynar su ile dezenfekte etmeliyiz.
Hamile kadınlar dışkıda parazit yumurtası atan kediler ile , toprak ile ve kedi kumları ile, işlenmiş çiğ etler ile temastan kaçınmalıdır.(organizmayı öldürmek için etleri 66 derecede pişirmek gereklidir).
Toxoplazma gondi koyunlarda insanlardaki gibi düşüğe sebebiyet vermektedir. Kedilerin plasentayı ya da aborte fötusları tüketmesini önlemek, yaşam döngüsünü kırmak ve zoonoz potansiyelini azaltmak için kedilerin koyun yemlerinin yakınına dışkılamasını önmek gerekmektedir.

Acil veteriner Vizyonumuz

Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Acil veteriner Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Nöbetçi Veteriner Hizmetlerimiz

Mikrochip Uygulama

2022 yılı itibarı ile Tarım Bakanlığı ‘nın tebliğine göre evcil hayvanların mikrocip takılarak veteriner kliniklerinde veri tabanına kayıt işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Kedi ve Köpeklerde tıraş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır. Tüm Uygulamalar veteriner hekim tarafından yapılmaktadır.

Acil Nöbetçi Veteriner

Bayramlar Tatiller dahil İstanbul da tüm gnler hizmet veriyoruz. ( Ataköy, Bahçeşehir, Bahçelievler, Şişli, Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy Acil Veteriner Kliniği )

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Köpek ve Kedi Aşı Uygulamaları

Köpek ve kedilerde aşı uygulamalarından önce mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekmektedir. Kliniğiizde bunlara çok dikkat edilmektedir.

7/24 Acil Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

İstanbul Veteriner

İstanbul da 7 gün 24 saat nöbetçi istanbul veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. En Hızlı (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Back To Top