skip to Main Content

Atopi

atopi ve gıda alerjisi; petinizde atopi ve gıda alerjisi/gıda intoleransına bağlı bir deri hastalığı teşhis etmiş olabilir. Bu hastalıkların semptomları (belirtileri) genellikle benzer olsa da tedavileri çok farklıdır.
Patoloji (oluşum) – Atopi ve pire alerjisi

Atopi nedir?

Atopi nedir; ya da atopik dermatitis, alerjik bir deri hastalığıdır. Alerji oluşumu sırasında, petin bağışıklık sistemi yabancı maddelere (alerjenlere) karşı aşırı reaksiyon gösterir. En çok görülen alerji tipi solunum tipidir ve atopi olarak da bilinir. Genellikle atopiye neden olan yaygın alerjenler; polenler, küfler, bahçe toprağı ve evdeki toz akarlarıdır.

atopi gida alerjisi
Atopi ve gida alerjisi
atopi ve gida alerjisi acil veteriner

Pire alerjisi nedir?

Atopi ve gıda alerjidi; Pireler, beslenmek için kendilerine bir kedi ya da köpek ararlar. Pireler, küçük hortumları ile birlikte kanı emerken, deriye tükürükleri ile birlikte emdikleri kanın pıhtılaşmaması için antikoagulan denilen pıhtılaşmayı önleyici bir madde salgılarlar. Alerjik reaksiyona neden olan, bu tükürüğün içindeki alerjenlerdir.
Pire alerjisi ve atopi oluşumunu arttıran risk faktörleri
*Mevsim
Bazı alerjiler, insanlarda görülen astım gibi mevsimsel oluşur. Petinizin yaşamı boyunca bu durum kronik bir hal alabilir ve petinizde alerjiye neden olan alerjenlerin sayısı artabilir. Bazı alerjenlerden (evdeki toz akarları gibi) sakınmak çok zordur ve petinizin yıl boyunca aynı semptomları göstermesine neden olabilir.
*Irk
Atopi genetik bir hastalıktır. Atopi, tüm köpek ırklarında görülse de; Beagle, Boxer, Cocker, Dalmaçyalı, Fox Terrier, Minyatur Schnauzer, Fino, Golden Retriever, Shis Tzu, Setter, Shar Pei, West Highland Terrier gibi ırklar, atopi açısından tüm köpek ırkları arasında en sık karşılaştığımız ırklardır.
Kedilerde ise bir ırkın diğerinden daha fazla oranda hastalığa yakalanması söz konusu değildir.

Semptomlar (Belirtiler)

Gıdaya karşı aşırı reaksiyonlar birkaç şekilde ortaya çıkar.
En sık görülen semptomlar:

• Kızarıklık ve kaşıntı
• Yalama (kedi) ve kaşıma (köpek)
• Kaşınan bölgede deri hasarı ve tüy kayıpları
• Yangı
• Göz ve kulaklarda irritasyon
• Kusma
• İshal

Teşhis

Hekim gıda alerjisi/intoleransını nasıl teşhis eder?

Veteriner Hekim öncelikle petinizi muayene edecek, parazit ve yangısal nedenleri elimine etmek için bazı testler uygulayacak, teşhisi koyduktan sonra derideki yangıyı tedavi etmek için medikal tedaviye başlayacaktır. Deri reaksiyonları ve ishale sebep olabilecek diğer nedenler elimine edildikten sonra, Veteriner Hekim gıda intoleransı değerlendirmesi açısından zaman alacak bazı incelemeler yapacak ve bu incelemelerin sonucunda genellikle bireysel çözümler bulup uygulayacaktır.

Petinizi 6-9 hafta boyunca veya daha uzun bir süre, petinizin daha önce hiç beslenmediği bir protein içeren hipoalerjenik eliminasyon diyeti ile beslemeniz gerekir. Bu uygulama, hem petiniz hem de sizin için zor olacağından Veteriner Hekim size reçeteli bir diyet tavsiye edecektir. Ev yemeği ile karşılaştırıldığında Veteriner Hekimin önereceği bir diyetle beslemek, hem petinizin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini karşılayacak hem de ev yemeğinde uygun besin maddeleri dengesini sağlamak için harcayacağınız vakit ve para kaybını önleyecektir.
• Petinizin metabolizması, Hekimin önerdiği diyete olumlu yanıt verirse, bir sonraki aşama ya aynı diyet ile beslemeye devam etmek ya da kullandığı diyetin yanı sıra, yeniden alerji oluşana kadar diyetin içine yeni besin maddeleri ilave etmektir.
Bu uygulama süresince Veteriner Hekimin önerilerine dikkatli bir şekilde uymak, petinizin iyileşmesi açısından çok önemlidir.

• Tedavi nasıl desteklenir?
• Petinizin iyileşmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

Gıda intoleransı vakalarında en iyi yöntem, petinizin reaksiyon gösterdiği içeriklere sahip diyetler ile petinizi beslememektir.

Önemli: Sadece Veteriner Hekimin reçete ettiği diyet ve önerdiği günlük tüketim miktarları ile besleyiniz.
• Eğer Veteriner Hekim; ilaç reçete etmiş ise, semptomlar ortadan kalksa bile reçeteyi Hekimin tavsiye ettiği şekilde uygulayınız.
• Tüm aile üyelerinin tedaviye destek vermesini sağlayınız. Petinize yemek artıkları vermeyiniz.
• Petinizin yanında her zaman içilebilir temiz su bulundurunuz.
• Petinizin sağlık durumunda herhangi bir değişiklik olursa Veteriner Hekime danışınız.

Back To Top