skip to Main Content

Hayvan Refahı

Hayvan Refahı Evimizde bir can dostumuzun olması şu demek oluyor ki; bir çocuğun büyürken bir köpeğinin ya da kedisinin olması muhteşem bir duygudur. Bu duygu, evinde kedisi yada köpeği olanlarımızın çok iyi bilmiş olduğu bir duygudur ve yaşamayan bilemez.
Peki evimizi paylaşacağımız can dostumuzu nereden iyi mi almalıyız ?

Hayvan Refahı – Neye bakılırsa seçmeliyiz ?

Öncelikle; Hayvanların refahı denince ülkemizde, sokaklarda ve bakım evlerinde yüz binlerce kimsesiz hayvan yuva bulmayı beklerken petshoplardan satın almamak gerekmektedir. Evimize en yakın bakım evinden, hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yapan, sivil camia müesseselerinin yönlendireceği yerlerden; yuva arayan bir kedi yahut köpek sahip çıkmak en doğru karar olacaktır.

Açık alanlarda köpekleri bekleyen tehlikeler

Evimize alacağımız hayvanı neye göre seçmeliyiz ?

Evimizin büyüklüğü hayvan refahı ile ilgisi, çalışma saatlerimiz, ekonomik durumumuz, yaşadığımız coğrafi bölge ve iklim; sahipleneceğimiz hayvanı seçerken göz önünde bulundurmamız ihtiyaç duyulan unsurlardır. Örneğin; uzun mesai saatlerinde çalışıyorsak, evindeki hayvana ayıracak fazla zamanımız yoksa, bir köpek yerine sadece kalmaktan o kadar da şikayetçi olmayan bir kedi sahip çıkmak doğru seçim olacaktır. İklimi fazlaca sıcak bir bölgede yaşıyorsak; sıcaktan acele etkilenen soğuk iklim köpeklerini sahip çıkmak yerine, kısa tüylü sıcağı seven köpekler bizimle daha mutlu olacaktır. Evimiz oldukca küçükse ve bahçesi yoksa; devasa bir çoban köpeği almak hem köpek için hem de bizim için zahmetli bir yaşam olacaktır.

( BU KONUDA SİZE DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREBİLİRİZ )

Petshoplardan Pet Hayvanı Satın Almak

Petshoplardan hayvan satın almak hayvan refahını artırırmı; hayvan hakları ve hayvan refahı açısından ahlaki olmadığı benzer biçimde sıhhat açısından da güvenilir değildir. Petshoplarda satılan yavru köpekler yeterince anne sütü içemediklerinden, anneleri üretim amacıyla defalarca ve arka arkaya doğurtulduğundan, petshop vitrinlerinde uslu dursunlar diye sedatif ilaçlar verildiğinden, satıldıktan sonrasında büyük bir bölümü hastalanır ve ölür. Ülkemizde satışı yapılan hayvanların %95’i ruhsatı olmayan, denetlenmeyen, veteriner hekimi bulunmayan yerlerde, korkulu şartlarda üretilir. Bu sebepten; gerek hayvan hakları açısından bu kanlı ticarete ortak olmamak adına ahlaki açıdan, gerekse sıhhat açısından satın almak yerine sahip çıkmak insani ve vicdani olan yoldur.

Herkes hayvan sahibi olmalı mıdır ?

Ünlü bir argüman vardır : “Her köpek bir evi hak eder ama her ev bir köpeği hak etmez.” Anlık hevesle, düşünülmeden alınmış bir kararla hayvan sahiplenmemek icap eder.

İyi bakıldıkları takdirde; kediler ve köpekler 15 -18 sene arası yaşarlar ve bu hayatımızda 18 yıl süresince ilgi, bakım, oyun isteyen bir çocuğun olması demektir.

Ülkemizde her yıl 18 – 20 bin arası kedi ve köpek türlü bahanelerle sahipleri tarafınca sokağa, ormana, barınaklara terk edilmektedir. Terk edilen hayvanların %98’i sokakta yaşamayı bilmediğinden; açlık, rahatsızlık, araç çarpması ve bunun benzer biçimde sebeplerle karşı karşıya kalmaktadır. Bakım evlerinde sahibinin gelip kendisini almayacağını kabullenip; terkedildiğini anladığında; yemek yemeyi bırakıp, intihar ederek hayatlarını kaybetmektedirler.

Evimizde bir can dostumuzun olması muhteşem bir duygudur fakat, bakamayacak ve günün birinde terk edeceksek asla hayvan almamalıyız. Satın almak yerine uzman görüşlerine baş vurarak evimiz ve yaşantımız için uygun bir hayvan sahiplenmeli ve hiç terk etmemeliyiz..

Vizyonumuz

Vetev Veteriner Vizyonumuz; Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Veteriner Hizmetlerimiz

Mikrochip Uygulama

2022 yılı itibarı ile Tarım Bakanlığı ‘nın tebliğine göre evcil hayvanların mikrocip takılarak veteriner kliniklerinde veri tabanına kayıt işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Kedi ve Köpeklerde tıraş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır. Tüm Uygulamalar veteriner hekim tarafından yapılmaktadır.

Acil Nöbetçi Veteriner

Bayramlar Tatiller dahil İstanbul da tüm günler acil nöbetçi veteriner hizmeti veriyoruz. ( Ataköy, Bahçeşehir, Bahçelievler, Şişli, Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy Acil Veteriner Kliniği )

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Köpek ve Kedi Aşı Uygulamaları

Köpek ve kedilerde aşı uygulamalarından önce mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekmektedir. Kliniğiizde bunlara çok dikkat edilmektedir.

7/24 Acil Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

İstanbul Veteriner

İstanbul da 7 gün 24 saat nöbetçi istanbul veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. En Hızlı (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Back To Top