skip to Main Content

Labrador Retriever ( Av Köpeği )

Labrador pek çok meziyeti kendinde toplamış, birinci sınıf bir av köpeği ve aile köpeğidir.
Özgeçmişi: Labrador Retriever av köpeğinin yaptıklarını üç safhada düşünmek olanaklıdır. Newfoundland’da balıkçı köpeği olarak yetiştirilmiştir; çetin buzlu sularda ağın getirilmesinde balıkçıların hizmetinde olmuştur. St. John’s Newfoundland türü diye de bilinir. Newfoundland balıkçıları, balıklarını İngiltere’ye getirirlerken, köpeklerini satmışlar, yeni vatanında bu hayvanlardan av köpeği türetilmiştir. Labrador adı, 1887 yılında işlenerek meydana getirilmiş, ilk aşamada “Earl of Malbesbury” üretilmiştir. Son zamanlarda, Labrador köpekleri dünyanın en bilinen “eşlik” köpeği olmuş; görmeyenlere eşlikte rakipsiz hale gelmiştir.
Huyu: Labrador’un başarısı kişiliğinden gelmektedir; iyi huylu, dost, sadık, çocuklara son derece bağlıdır, ama savunma görevini yeterince yapabildiği söylenemez.
Gereksinimleri: Çok kolay idare edilebilen bu köpeğin her yaşam tarzına kolayca ayak uydurabildiği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte Labrador av köpeğinin daha çok idman, gezi gereksinimi; bunu modern kent yaşamına uygun tür olmaktan uzak tutmaktadır. Yüzmeyi çok sevdiğinden sudan uzak kalması onu mutsuz edecektir.
Anatomik Özellikler: Baş; geniş bir kafatası, güçlü çeneler, görünür bir alına sahiptir. Kulaklar; geride olan kulakları tepesinden aşağı sarkıktır. Gözler; orta irilikteki gözleri kahverengi veya eladır, zeki ve şefkatli bakışları vardır. Tüyleri; çok önemli bir yapısı olan deride tüyler kısa, sert, sık, su geçirmez, dalgasızdır. Kürk rengi katıksızdır, tek renktir, siyah veya sarı, kuladır; göğüste beyaz benekler makbuldür. Kuyruk; düz kuyruklu olup, kuyruğu hafif aşağıdadır. Etli gövdesi aşağıya basıktır; kısa, sık tüylerle kaplıdır.

Retriever (Av Köpeği)

labrador retriever

Köpek Irklarından Golden Sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Back To Top