skip to Main Content

Bir Veteriner Hekim Seçmek

Veteriner Hekim Seçmek; Veteriner Hekimler, vahşi yada evcil tüm hayvanlara bakmak üzere eğitim alırlar.
Şehirlerde Veteriner Hekimler Genellikle Köpek ve kedi gibi Evcil hayvanlarla ilgilenirler. Hatta, veteriner hekimlerin genellikle çiftlik hayvanlarına baktığı kırsal alanlarda bile daha çok ev hayvanlarına bakan bir tane veteriner hekim bulunur.
– Etrafınıza Sorun, veteriner kliniklerini ziyaret edin ve inceleyin.
– Nitelikler ve deneyim farklılıklar gösterir.
– İkna olmak önemlidir.

bir veterine hekim secmek
Veteriner hekim secmek
veteriner hekim seçmek
Veteriner hekim secmek

Bazı pet hekimlerinin sadece kedilere yönelik klinikleri olur. Bu Veteriner Hekimlerin kelimenin tıbbi anlamı ile uzman olmaları gerekmez ama bunlar kedilerle iyi anlaşan kişilerdir.
Olanakları kedilere uygundur ve ortamları tipik kedi – köpek kliniklerinden daha sakin olur.

Farklı Hizmet Birimleri

Tüm Veteriner Kliniklerinin Acil durumlar için gerekli tüm ekipmanlarının olması gerekir:
Röntgen cihazı ve Acil Durum araçları, Temel Laboratuar cihazları ve Anestezi sonrası bakım odası.
Daha iyi şartlar işin yoğunluğuna yere Veteriner hizmeti için hayvan sahiplerinin ödeme gücüne bağlıdır.

Yer ve Fiyatlar

Yer ve fiyatlar arasında bağlantı vardır.
Şehirdeki Kliniklerin fiyatları kırsal bölgelerdekilerden daha yüksektir; çünkü kira, vergi ve maaşlar gibi masraflar yüksek nufuslu yerlerde daha yüksek olur. Veteriner kliniğinin masrafı çoğunlukla ücretine yansır.

Ziyaret Edip Sorular sorun

Diğer ev hayvanı sahipleri öneri almak için en iyi kaynaklardır. Kendinizi ve Ev hayvanınızı bir kliniğe bağlamadan önce Veteriner Hekim ile görüşün ve var olan teçhizatlarını görün. Holistik sağlık ile ilgileniyorsanız tamamlayıcı sağlık uygulamalarının yapılıp yapılmadığını görün.
Klinikte kaç Hekim çalıştığını ve çoğunlukla bir tanesi ile görüşmenizin mümkün olup olmadığını öğrenin.
Alanları kısıtlı olsa bile, bir Veteriner Kliniğinin Amelyathane, Muayenehane ve pet hayvanlarının kalacakları yerleri göstermeye gönüllü olması gerekir. Klinik bir az kaotik görünebilir ama ortam yine de temiz ve iyi organize edilmiş olmalıdır.

24 Saat Acil Servis

– Her Veteriner Kliniği 24 saat Acil servis sağlamalıdır. Bu hizmetin nasıl verildiğini araştırın. Aranacak özel bir telefon numarası var mı?
– Acil servis başka kliniklerle Rotasyon içinde mi sağlanıyor?
– Veteriner Hekiminizin Kullandığı Bir Acil Servis ve Yoğun Bakım ünitesi var mı? Eğer Var ise Ev hayvanınızın tıbbi raporlarına ulaşabiliyorlar veya gerek olduğunda onlar Veteriner Hekiminize ulaşıyorlar mı?

Veteriner Hekimin Nitelikleri

Türkiye’de Veteriner Hekimlik yapabilmek için öncelikle yurt çapındaki üniversitelere bağlı Veteriner Fakültelerinden Birinden Mezun olmak gerekir. Çalışma izni almak için ise Tarım Bakanlığı’na başvurulur. Ruhsat alındıktan sonra muayenehane açabilmek için Türk Veteriner Birliğine bağlı Veteriner Hekimler Odası’na Kayıt Olmak gerekir.
İşini özel olarak yapacak olan Hekimler, Klinisyenler, Özel sektörde Çalışanlar Odaya üye olmak zorundadır. Ancak 6343 Sayılı yasa gereği Kamuda Çalışanlar, isterlerse Odaya üye olurlar.

Pet Sigorta

Ev Hayvanınız İçin Sağlık Sigortası Yaptırarak beklenmedik veteriner masraflarına hazırlıklı olabilirsiniz. Evcil hayvan sağlığı sigortası her ne kadar Türkiye’de Yerleşmemişse de bu hizmeti veren bir kaç sigorta şirketi vardır. Bunun için Veteriner Hekiminiz size önerilerde bulunabilir. Ücretler ile sigortanın neleri kapsadığı ile ilgili ayrıntıları sigorta şirketinden öğrenebilirsiniz.
Başka bir seçenek olarak, kendi kendinizin sigortacısı gibi davranabilirsiniz. Her bir ev Hayvanınız için güvenli bir yatırım hesabına sigorta ücretine eşit bir miktarı yatırın. Sigorta şirketi rakkamları ilk yılda poliçelere ödenen paraların yüksek olduğunu ama pet hayvanınızın 10 yaşına varana kadar bu rakamın düştüğünü gösteriyor, daha sonra ise her eklenen yılda artış gösteriyor. Ev hayvanınız türüne özgü bir ırka sahipse zamanla yaşlandığında Beklenmedik Veteriner masraflarınız artacaktır.

Back To Top