skip to Main Content

Kuduz;

Salya veya tükürüğünde kuduz virüsü bulunan hayvanlardan buluşan çok tehlikeli zoonoz bir hastalıktır. Yerel olarak salgın tehlikesi yaratan korkunç bir hastalıktır. Kuduzdan arındırılmış ülkeler, bu sonucu dikkatli karantina önlemleri sayesinde elde edebilmişlerdir. Bu kontrol sistemi uygulanmadığında, dışarı alınmak istenen hayvanlar (özellikle köpekler) kontrollü ülkeler için de tehlikeli hale gelmektedir.

kuduz
Kuduz Aşısı

Kuduzdan arındırılmış ülkeler

Kuduz olmayan ülkelerde çok sıkı güvenlik önlemleri vardır; bu ülkeler şimdilik; İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Havaii’dir.
Önlemler
Kuduz kontrolü olmayan ülkelere gezilerde, köpeğinizle ilgili aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekir:
• Başıboş, aylak gezen köpek ve diğer kuşkulu hayvanlardan uzak durunuz
• Hayvanlarınızı, yabani hayvanlarla temas ettirmeyiniz.
• Köpeğinizi zamanında aşılatınız.
Olağanüstü önlemler
Kuşkulandığınız bir hayvan ısırmışsa :
• Derhal ısırılan yeri sabun veya dezenfektan, alkol gibi bir madde ile yıkayınız. Hiçbir çare yoksa, temiz su ile yıkayınız. Bu bile yeterlidir.
• Derhal aşı için önlem alınız.
• Isıran hayvanı yakalatıp, gözetim altında tutunuz.
• Yakalayamadığınız hayvan için polise ve ilçe belediyesi Veteriner Müdürlüğü’ne bilgi veriniz.
İngiltere’deki uygulama (Karantina önlemleri)
İngiltere’ye giren ve çıkan tüm köpekler karantinaya tabidirler. Dışardan alınan köpekler, dışardan köpeğiyle dönenler için altı aylık süre şarttır. Karantinaya alınan köpekler rahattırlar ve bir sorun söz konusu değildir. İngiltere’ye gidecek olanlar köpekleri için mevzuatı okuyup öğrenmek zorundadırlar.
Kuluçka dönemi
Kuduz virüsünün kuluçka dönemi genelde 10-120 gündür; daha da uzun 180 günlük kuluçka dönemi olanlar da vardır. İşte buna göre insan ve hayvanları korumada bu esaslara göre kontrol ve izleme yapılır.

Kontrol önlemleri

İngiltere’de geçerli bilimsel kayıtlara dayanılarak, aşı uygulanmasından yana tutum takınılmaz. Yurtdışına İngiltere’den gidenler; lisanslı bir Veteriner Hekim’e köpeğine kuduz aşısı yaptırır.

 

24 Saat Acil Veteriner Hizmeti

– Her Veteriner Kliniği 24 saat Acil servis sağlamalıdır. Bu hizmetin nasıl verildiğini araştırın. Aranacak özel bir telefon numarası var mı?
– Acil servis başka kliniklerle Rotasyon içinde mi sağlanıyor?
– Veteriner Hekiminizin Kullandığı Bir Acil Servis ve Yoğun Bakım ünitesi var mı? Eğer Var ise Ev hayvanınızın tıbbi raporlarına ulaşabiliyorlar veya gerek olduğunda onlar Veteriner Hekiminize ulaşıyorlar mı?

Veteriner Hekimin Nitelikleri

Türkiye’de Veteriner Hekimlik yapabilmek için öncelikle yurt çapındaki üniversitelere bağlı Veteriner Fakültelerinden Birinden Mezun olmak gerekir. Çalışma izni almak için ise Tarım Bakanlığı’na başvurulur. Ruhsat alındıktan sonra muayenehane açabilmek için Türk Veteriner Birliğine bağlı Veteriner Hekimler Odası’na Kayıt Olmak gerekir.
İşini özel olarak yapacak olan Hekimler, Klinisyenler, Özel sektörde Çalışanlar Odaya üye olmak zorundadır. Ancak 6343 Sayılı yasa gereği Kamuda Çalışanlar, isterlerse Odaya üye olurlar.

Pet Sigorta

Ev Hayvanınız İçin Sağlık Sigortası Yaptırarak beklenmedik veteriner masraflarına hazırlıklı olabilirsiniz. Evcil hayvan sağlığı sigortası her ne kadar Türkiye’de Yerleşmemişse de bu hizmeti veren bir kaç sigorta şirketi vardır. Bunun için Veteriner Hekiminiz size önerilerde bulunabilir. Ücretler ile sigortanın neleri kapsadığı ile ilgili ayrıntıları sigorta şirketinden öğrenebilirsiniz.
Başka bir seçenek olarak, kendi kendinizin sigortacısı gibi davranabilirsiniz. Her bir ev Hayvanınız için güvenli bir yatırım hesabına sigorta ücretine eşit bir miktarı yatırın. Sigorta şirketi rakkamları ilk yılda poliçelere ödenen paraların yüksek olduğunu ama pet hayvanınızın 10 yaşına varana kadar bu rakamın düştüğünü gösteriyor, daha sonra ise her eklenen yılda artış gösteriyor. Ev hayvanınız türüne özgü bir ırka sahipse zamanla yaşlandığında Beklenmedik Veteriner masraflarınız artacaktır.

Back To Top