skip to Main Content

Ev hayvanlarında Bakım, Beslenme ve Diyet

Ev hayvanlarında Bakım, Beslenme ve Diyet; İnsanlarla en iyi dostluk kurabilen canlılar kedi ve köpeklerdir. Köpeğinizi kaliteli ve yaşına uygun bir diyetle beslerseniz, onun tüm yaşamı boyunca güçlü ve sağlıklı olmasını ve ileriki yaşamında oluşabilecek hastalıklardan büyük ölçüde korunmasını sağlarsınız.

Köpek Bakımı

Bakım beslenme diyet; Köpekler ve insanlar uzun yıllardır özel bir bağ ile birbirlerine bağlıdırlar. Bir köpeğin güveni, sadakati ve zekası tüm köpek sahipleri için çok önemlidir.
Köpekler fazlasıyla sosyaldirler ve bu özellikleri, onları ideal bir arkadaş yapar.

idrar taslari
hayvan bakim diyet

KÖPEĞİNİZİN SAĞLIĞI

Köpeğinizi düzenli olarak gözlemleyerek, onun sağlığı ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Köpeğinizin tüyleri; sert ve parlak, gözleri; parlak ve temiz, kulakları ve burnu; temiz, pürüzsüz ve hafif nemli, dişleri ise beyaz ve güçlü olmalıdır. Eğer diş etleri hafif pembe ise sağlıklı demektir
Son olarak dışkısının kıvamlı olması, sindiriminin düzgün olduğunu gösterir.
Veteriner Hekim’e düzenli ziyaretler, onun yıllık check up’ı için gereklidir.,

Hayvanlarda bakım beslenme diyet de Dikkat etmeniz gerekenler

• Köpeğiniz kaşınıyor, öksürüyor veya hapşuruyorsa,
• İdrarını yaparken acı çekiyorsa ya da çok az idrar yapıyorsa,
• İshal ya da kabız ise,
• Eskisi kadar oyun oynamak, yürüyüş ve egzersiz yapmakla ilgilenmiyorsa,
• Hiçbir neden olmaksızın kilo alıyor ya da kaybediyorsa, vakit kaybetmeden Veteriner Hekim’e başvurmalısınız. Vücut ağırlığındaki değişiklikler, hastalık belirtileri olabilir. Bu bilgileri Veteriner Hekim’e bildirmeniz, muayene sırasında Veteriner Hekim’in teşhis etmesine yardımcı olacaktır

KÖPEK BESLENMESİ (YETİŞKİN)

Köpeklerin besin gereksinimleriyle ilgili yapılan çalışmalarda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Günümüzde köpeklerin çoğu hazır mamalarla beslenmektedir. Bu gıdaların en kalitelileri, beslenme uzmanları tarafından köpeklerin özel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için formüle edilmiştir. Bu nedenle küçük dostlarımız artık daha çok yaşıyor ve yaşam kaliteleri artıyor.

Beslenme, sadece köpeğinizin yeme ihtiyacını karşılamak değildir. Doğru beslenme, ağırlıklı olarak köpeğinizin yaş , ırk, çevresel faktörler ve fiziksel aktivitesine bağlıdır.
Doğru besin miktarı ve gıda kombinasyonu;
*yavru köpekten; yetişkin ve yaşlı köpeklere,
*küçük ırktan; orta, büyük ve dev ırklara,
*gebe ve süt emziren köpeklerden; kısırlaştırılmış köpeklere,
*genç köpeklerden; yaşlı köpeklere göre değişen faktörlerden bir kaçıdır.
Ayrıca bir köpeğin günlük besin gereksinimi çevresel koşullara, mevsimlere, köpeğinizin hareketliliğine vb. bağlı olarak değişir. Bu durumda köpeğinizin hangi diyeti ve ne kadar tüketeceğini ayarlayabilmeniz için, kilosunu ve sağlık durumunu düzenli olarak Veteriner Hekim’e kontrol ettirmelisiniz.

****KÖPEĞİNİZİN YAŞAM KALİTESİ, DENGELİ BESLENMEYE BAĞLIDIR.

Dikkat etmeniz gerekenler:
– Köpeğinizi masadaki kırıntılarla veya yemek artıkları ile beslemek, bu gıdaların fazla yağlı ve tuzlu olması sebebiyle zararlıdır.
– Dengesiz kalsiyum ve fosfor oranı, zayıf kemik ve iskelet sistemi gelişimine yol açar. Bu anormallikler, köpeğinizin ileriki yaşamında da kalıcı olacaktır.
– Mamanın yanında daima içilebilir temiz su bulundurulmalıdır.

AKTİF KÖPEK BESLENMESİ (YETİŞKİN)

Eğer aktif bir yaşam ve spordan keyif alıyorsanız, performansınızı korumak için çok su içmenin ve doğru besinlerle beslenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bu durum aktif köpekler için de aynıdır. Normal bir köpekle kıyaslandığında aktif köpeklerin 3-4 kat daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.
Sporcu veya çalışan, aktif bir köpeğiniz varsa ve birlikte sık sık spor yapıyorsanız, köpeğinizin diyetinin yeterli enerji seviyesine sahip olması, kaliteli besin maddeleri ve yüksek sindirilebilirlilik özelliğinin yanı sıra, lezzetli olması aktif köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılaması açısından çok önemlidir.

GÜNLÜK TÜKETİM MİKTARI

Günlük besinsel gereksinim; ırka, çevresel faktörlere, mevsime ve köpeğinizin aktivitesine göre değişmektedir. Bu nedenle, köpeğinizin kilosunu sık sık kontrol ederek günlük beslenme miktarını ayarlayınız. En ideal vücut ağırlığını sağlamak, yaşlılıkta oluşabilecek hastalıkların ilerlemesini engeller ve yaşam kalitesini arttırır.

KÖPEK BAKIMI (YAVRU)

Yavru köpeklerin çok fazla ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Yavru bir köpek yaklaşık 8 haftalık iken, annesinden ve diğer yavrulardan ayrılabilir. Bu ayrılık, köpek yavrusu için çok büyük bir değişikliktir fakat yeni ailesinin çok fazla ilgi ve bakım göstermesi ile genellikle birkaç gün içinde kendini evinde hisseder.

Ev Eğitimi

Bir köpek yavrusu oyun oynadıktan ve yemek yedikten sonra, uyumadan önce ve sonra tuvaletini yapmak ister. Böyle zamanlarda onu yürüyüşe veya bahçeye çıkarmalısınız. Eğer, bazen unutup da evin içini kirletirse asla kızmamalısınız çünkü davranışınız köpeğinizi gereksiz yere sinirli yapar Tuvaletini doğru yere yaptığında ise onu ödüllendirmeyi unutmamalısınız.
Yavru köpeğiniz genellikle 3-4 aylık olduğu zaman dışarı çıkması gerektiğini size anlatabilir.

İtaat Eğitimi

Köpek yetiştirmek kolay değildir. Çok fazla sabır ve anlayış gerektirir. Önemli olan, iyi davranışlarını ödüllendirmek ve olası hatalarında ona kötü davranmamaktır. Bu demek değildir ki kötü davranışlarını tamamen göz ardı edin.
Ceza, doğru uygulandığı takdirde bazı durumlarda gereklidir. Ona bağırmak istenilenin aksine ters etki yapabilir. Eğer gözlerinin içine kızgın bir ifadeyle bakarak, doğru ses tonunu kullanırsanız, köpeğinizin yanlış yaptığını anlamasını sağlarsınız. İyi davranışını ödüllendirmeniz ona, bu davranışını tekrarlamasını öğretecektir. Net komutlar ve her zaman aynı kelimelerin kullanılması çok önemlidir. Bunun yanında tüm aile bireylerinin de aynı komutları kullandığından emin olmalısınız. Böylece köpeğinizin öğrenmesini hızlandırır ve kafasındaki karışıklığı giderirsiniz.

Bakım beslenme ve Diyet Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Yeni diyet miktarını 2-7 günlük periyotlarla yavaş yavaş artırarak eski diyetinin içine karıştırınız
– Konserve mama ısıtılabilir ve vücut sıcaklığında verilebilir
– Kuru mamayı olduğu gibi veya köpeğinizin tercihine göre vücut ısısındaki su ile karıştırarak da verebilirsiniz.
– Eğer köpeğiniz 48 saatten fazla bir süre gıda alımını reddederse acilen Veteriner Hekime başvurunuz.
Bir köpeğin besin ihtiyaçları, tıpkı insanlarda olduğu gibi, onun yaşam evrelerine göre değişim göstermektedir. Aşağıdaki tabloda yer alan yavru, erişkin veya yaşlı köpeğinizin yaşını insan yaşıyla karşılaştırarak ne kadar çabuk büyüyüp yaşlandıklarını kolaylıkla görebilirsiniz. Tablodan da görüldüğü üzere 3 aylık bir yavru köpek 6 yaşında bir çocukla eşdeğer durumdadır.
Köpeğinizin
yaşı İnsan yaşında
karşılığı
3 ay 6 yıl
6 ay 10 yıl
1 yıl 16 yıl
2 yıl 24 yıl
3 yıl 29 yıl
4 yıl 34 yıl
5 yıl 39 yıl
6 yıl 44 yıl
7 yıl 48 yıl
8 yıl 53 yıl
9 yıl 57 yıl
10 yıl 60 yıl
11 yıl 64 yıl
12 yıl 67 yıl
13 yıl 71 yıl
14 yıl 76 yıl
15 yıl 80 yıl
16 yıl 85 yıl

YAVRU KÖPEK BESLENMESİ

Bakım beslenme diyet; Erişkin canlı ağırlığı 10 kg’ın altında olan ırklar küçük ırk, yaşına göre 5-6 haftalık yaştan erişkin ağırlıklarının %80’ine ulaşana kadar (1 yaş) yavru köpek sınıfında yer alır
Yavru köpeklerin aktiviteleri oldukça yüksektir. Tüm gün boyunca oyun oynarlar ve çevrelerini keşfederler. Bu hareketlilik, onların büyümesiyle beraber, çok fazla enerji gerektirir.
Bu nedenle, yavru köpeğinize kaliteli besin içeriğine sahip diyeti uygun miktarlarda vermek çok önemlidir. Bütün köpek diyetleri yavru köpekler için uygun değildir. Bu yüzden Veteriner Hekimin tavsiyeleri yanı sıra ambalaj üzerinde verilen bilgiler de dikkate alınmalıdır. Yavru bir köpeğin iskelet sistemi tam gelişmediğinden fazla vücut ağırlığını taşıyamaz. Bu nedenle aşırı beslemeden kaçınılmalıdır.

Küçük ırk gebe ve emziren dişi köpeklerin beslenmesi

Gebeliğin son üçüncü ve özellikle emzirme döneminde (laktasyon) dişi köpeklerin enerji gereksinimleri, yavru sayısına bağlı olarak normal seviyelerinin 3 katı artar. Süt üretim miktarı ve bileşimi, büyümekte olan yavruların tüm besinsel ihtiyaçlarını karşılaması için uygun olmalıdır.

YETİŞKİN KÖPEK BESLEMESİ (KÜÇÜK IRK)

Yetişkin canlı ağırlığı 10 kg’ın altında olan ırklar, küçük ırk yaşına göre 1-8 yaş arasında olanlar ise yetişkin sınıfında yer alır
Köpeğinizi, hayata gözlerini açtığı dönemden itibaren kaliteli ve yaşam evrelerine uygun bir diyet ile beslemek ve Veteriner Hekim tavsiyelerine uymaj, onun daha iyi, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

YAŞLI KÖPEK BESLENMESİ (KÜÇÜK IRK)

Yaşlı köpeklerin, bu yaş periyodundaki besinsel gereksinimleri, yaşlı insanlarınki ile aynıdır. 7 yaş ve üzeri köpeklerin aktivite seviyeleri ve kiloları azalır. Organları ve sindirim sistemleri daha az etkili hale gelir. Dahası böbrek yetmezliği gibi belli hastalıkların da oluşum riski artar. Tüm bu faktörler, köpeğinize verilecek mamada yeni talepler oluşturacaktır.

Back To Top