skip to Main Content

Acil Veteriner Koruyucu Hekimlik

Koruyucu Hekimlik.. Kedi ve köpekler 2 aylıkken aşılama periyoduna geçilmelidir. Öncelikli olarak iç ve dış parazit tedavisi yapılmalıdır. Bu sayede anneden alınan bağırsak parazitlerinden arındırılan kedi ve köpekler; viral hastalıklara karşı koruyucu olarak aşılama programına alınabilir.

Koruyucu hekimlik
Koruyucu hekimlik

İç ve dış parazit Tedavisi

İç parazit tedavisi amacıyla yavru kedi ve köpeklere enjeksiyon veya ağızdan tablet formunda haplar yutturulmalıdır. Enjeksiyon olarak praziquantel etken maddeli antiparaziter ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaç tek etken madde olduğundan sadece aşağıdaki parazitlere etkilidir:

Şeritler: Dipylidium caninum, Taenia sp. (özellikle T. pisiformis, T. hydatigena, T. ovis, T. serialis, T. taeniaformis), Echinococcus sp. (özellikle E. granulosus, E. multilocularis), Mesocestoides sp, Diphylobothrium sp., Spirometra sp. (özellikle S. erinacei), Joyeuxiella sp. (özellikle J. pasqualei), Diphylobothrium latum, Multiceps multiceps.
Kelebekler: Paragonimus sp. (P. kellikotti), Opistorchis sp..

Ağızdan tablet olarak yutturulan ilaçlar ise üç etken maddeli (praziquantel, fenbendazol, pirantel pamoat) antiparaziter ilaç olduğundan dolayı daha geniş etki spektrumuna sahiptir. Etki gösterdikleri parazitler şunlardır:

Yuvarlark kurt ve şeritler : Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina, Uncina-ria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis, Echinococcus granulosus, Echinococcus multiocularis, Dipylidium caninum, Taenia sp., Multiceps muiticeps, Mesocestoides sp.

Dış parazit amacıyla yavru kedi ve köpeklere; pire ve kenelere etkili olan ense damlaları kullanılmaktadır. Bu amaçla piyasada selamectin etken maddeli ve fipronil etken maddeli pire damlaları kullanılmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında ayda bir, kış aylarında 2-3 ay aralıklarla kullanılması tavsiye edilir.

Selamektin pire konusunda çok etkin bir ilaçtır, ancak kene üzerine etkisi olmadığı için köpeğin yaşadığı bölgede kene riski yüksek ise mutlaka fipronil içeren bir preparat ile kombine olarak kullanılmalıdır. Ayrıca selamektin pireler dışında, kalp nematodlarına, kulak uyuzuna, askarit grubu parazitlere karşıda koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Fipronil pire kontrolünde başarılıdır, ancak s-methopren ile kombine edilirse pire larvaları da kontrol altına alınacağından etkisi daha başarılı olacaktır.

Acil veteriner Vizyonumuz

Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Acil veteriner Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Acil Veteriner Hizmetlerimiz

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Aşı/Mikrochip Uygulama

Aşı uygulamalarından önce evcil hayvanınızın mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Traş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır.

Nöbetçi Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Telefon ile acil Hattı : +90 535 931 6424

e-M@il ile iletişim : info@medlinevet.com

Veteriner ilk yardım

Acil veteriner

Back To Top